MØLLEHØJ

MØLLEHØJ

Kontinent: Evropa

Stát: DÁNSKO                                                                

Pohoří: Ejerbjerge

Výška: 170,86 metrů

Specifikace: Nejvyšší hora Dánska

V létě roku 2015 jsme navštívili autem Norsko a při zpáteční cestě jsme projížděli Dánsko z přístavu Hirtshals až k Padborgu na dánsko-neměcké hranici. Jelikož jsme projížděli i blízko nejvyššího bodu Dánska, nebylo co řešit.

Odpoledne 26. července 2015 jsme na trajektu připluli z Norska do Dánska a odtud jsme pokračovali touto zemí směr Německo. Po 200 kilometrech jsme mezi městy Aarhus a Horsens u vesnice Tebstrup sjeli na 54 sjezdu z dálnice E 45. Odtud jsme po málo frekventované cestě dojeli za vesnici Ris, kde jsme po 20 kilometrech jízdy zastavili před 13-ti metrovou kamenou věží na vrcholku Ejer Bavnehøj (170,35 m.n.m). Z této krásné kamenné věže je nádherný výhled na blízké okolí i na nejvyšší bod Dánska, který se nachází v místě zemědělského družstva. Původně tento vrchol Ejer Bavnehøj byl nejvyšším vrcholem Dánska, ale až měření v roce 2005 ukázalo, že nejvyšším místem je nedaleký bod Møllehøj, který je vyšší pouze o 51 centimetrů!

Po pár fotkách z věže jsme se vydali na výšlap na Møllehøj (170,86 m.n.m.), ikdyž slovo výšlap je hodně nadnesený, když po značené cestě zde dojdete po 350 metrech a necelých 5 minutách chůze téměř po rovince. Samotný vrchol neskrývá nic mimořádného, je zde jen kamenný obelisk a společnost vám dělá stádo krav, které odpočívá v kravíně asi 10 metrů od Vás. Za bučení krav a specifické vůně z kravína jsme pořídili pár fotek a vydali jsme se zpět ke kamenné rozhledně, která svítila v měnících se barvách. Nasedli do auta a jeli. Sice zdolání tohoto vrcholu nepatří mezi nejnáročnější, každpodádně patří mezi nejkurióznější.

Poznámka: Møllehøj je nejvyšší vrchol Dánska, avšak vyšší vrcholy nalezneme v dánských autonomních území. Na Faerských ostrovech je to Slaettaratindur (882 m.n.m.) a v Grónsku Gennbjørn (3.694 m.n.m.).

Délka: 700 metrů
 
Čas: 10 minut
 
Náročnost:

Závěrem: Více než výstup je to procházka, ke které nepotřebujete opravdu nic.