Končistá

KONČISTÁ – ZIMNÍ VÝSTUP

Kontinent: Evropa

Stát: SLOVENSKO                                                            

Pohoří: Vysoké Tatry

Výška: 2.538 m.n.m

Zimní Tatry mají své neopakovatelné kouzlo, které rád znova a znova objevuju. Proto když se naskytl v lednu volný víkend a předpověď počasí byla více než příznivá, rozhodli jsme se využít ideálních podmínek a vystoupit na 7. nejvyšší štít Vysokých Tater – Končistou.

V neděli 12. ledna 2020 jsme ve tři hodiny ráno vyráželi z domu. Sestava čítala kromě mě Martina, Járu, Romana a Marušku. Před šestou hodinou jsme už byli na parkovišti u vlakové zastávky Popradské pleso (1.246 m.n.m.). Bylo jasno, teplota ukazovala – 8° C. Kolem šesté hodiny jsme za svitu čelovek vyrazili. Širokou upravenou cestou jsme za necelou hodinu svižné chůze byli u Popradského plesa (1.494 m.n.m.). Zde jsme si nazuli mačky a za svítání jsme začali stoupat ostrým sněhovým svahem do sedla Ostrva (1.984 m.n.m.). Stoupání poprvé prověřilo naši kondici, ale výhledy do okolí v sedle Ostrva stály za to. Díky dobré viditelnosti byla vidět snad půlka Slovenska. Poté jsme pokračovali dále kamenitým hřebenem až na vrchol Tupá (2.285 m.n.m.). To už se nám ukázal i dnešní cíl – vrchol Končisté.

Dali jsme si krátkou pauzu a začali sestupovat do Lúčného sedla (2.180 m.n.m.), odkud jsme širokým svahem zase stoupali k vrcholu. Svah který byl pokryt sněhem ze kterého vykukovaly kameny, nám dal v dopoledním slunku docela zabrat. Ale vše jsme zvládli a po pěti hodinách pohodové chůze jsme stáli v 11 hodin dopoledne na vrcholu Končisté (2.538 m.n.m.). Samotný vrchol kromě jiných tvoří i větší balvan nazývaný kovadlina. Je to jediné místo při výstupu, které je náročnější. Výhledy z něj jsou ale prostě fenomenální. Na jedné straně celý hřeben Gerlachovského štítu (2.655 m.n.m.), na druhé straně mimořádně fotogenická Vysoká (2.547 m.n.m.) nebo tajemný Satan (2.432 m.n.m.). Po hodině obdivování a focení jsme se vydali stejnou cestou zpátky. Nepospíchali jsme, neboť bylo škoda neužít si krásného počasí a výhledů. Když jsme před 16 hodinou stáli opět na parkovišti u auta, do hlavy se nám neustále kradly myšlenky Kam příště Vysoké Tatry? 🙂

Délka: 18 kilometrů

Čas: 1 den ( 5  hodiny výstup, 3 hodiny sestup)

Náročnost: +   

Upozornění: Od 1. listopadu do 16. června jsou turistické trasy ve Vysokých Tatrách uzavřeny. Pohybem zde porušujete návštěvní řád Tatranského národního parku. Pokud se zde přesto na vlastní nebezpečí vypravíte, doporučuji plnou zimní výbavu včetně stoupacích želez a cepínu, ke zvážení i použití sněžnic. Nepodceňujte počasí ani lavinové nebezpečí. Jen pro zkušené vysokohorské turisty a horolezce.