Munt Baselgia

MUNT BASELGIA

Kontinent: Evropa

Stát: ŠVÝCARSKO                                                        

Pohoří: Sesvenna – Východní Alpy

Výška: 2.945 metrů

V červenci roku 2014 jsme podnikli s kamarády Eurotrip – 14 denní cestu po Rakousku, Švýcarsku, Francii a Itálii. Jelikož nás Švýcarsko okouzlilo svojí krásnou přírodou, rozhodli jsme se, že využijeme platnosti švýcarské dálniční známky a zajedeme zde znovu.

V neděli 17. srpna 2014 po 20 hodině večerní jsem já a kamarádi Honza, Michal a Bětka vyjeli z domu a po 900 kilometrech a po 16 hodinách jízdy a přestávek jsme dojeli až do Zernezu (1.474 m.n.m.). Tato vesnice se nachází nachází v údolí Engadin kantonu Graübunden a je důležitým místem při návštěvě překvapivě jediného národního parku ve Švýcarsku. Ten má název Švýcarský národní park. Ihned jsme navštívili místní sympatické infocentrum a jelikož jsme zde jeli bez jakéhokoliv plánu, rádi jsme si nechali poradit dobrou treakovou trasu. Samozřejmě, z četné nabídky lehkých, středních a těžkých jsme si vybrali tu jedinou s názvem Challange, která vedla z vesnice Zernez přes Munt Baselgia do vesnice Lavin (1.412 m.n.m.) .

Těsně před polednem, v 11:45 hodin,  jsme za teplého slunečného počasí vyrazili z Zernezu směr Mt. Baselgia. Orientace nebyla náročná, protože z údolí jsme se vydali hned ke kostelu a odtud pořád nahoru po svahu této hory. Zpočátku jsme šli po zpevněné široké cestě a stoupání bylo mírné. Ale chvílemi přišly lesní a luční úseky, kdy se muselo máknout. Každým krokem jsme stoupali výš a výš a vesnice Zernez i z celým údolím se stávala menším a menším. Po hodině jsme si udělali krátkou přestávku na jedné z luk, z které byl krásný výhled na celé údolí Engadin.  Pak jsme pokračovali dále. Cestu nám zpříjemňovali lesy, louky a horské potoky, z kterých jsme doplňovali vodu. Šli jsme stále po široké zpevněné cestě, která vede až k horské chatě, která se nachází ve výšce 2.268 m.n.m. Zde jsme došli po další hodině. Odtud už vedla jenom vyšlapaná pěšinka po holém kamenitém svahu. Lesy a louky skončily. Ochladilo se. Fučel studený vítr. My pokračovali vzhůru. Jelikož jsme ještě před chvílí seděli v autě, měli za sebou 900  kilometrovou cestu beze spánku a cesta vedoucí stále do kopce byla každým krokem stále strmější, objevila se únava. Každý krok bolel a naše oči byly upjaté k vrcholu, který byl jasně viditelný. Po dalších další hodině jsme na něj dorazili. Únavou jsme lehli na trávu a slunili se. Ale ejhle, to ještě není vrchol! Vrchol Mt. Baselgia je ještě o pár metrů dál. A tak po chvilce odpočinku jsme začali zdolávat poslední výškové metry a ty nám daly pořádně zabrat. Cesta byla velmi prudká a vedla přes velké balvany, kde se občas ukázal i sníh.

Nakonec jsme po 4,5 hodinách vstanuli na Munt Baselgia (2.945 m.n.m.) a užívali si zasloužených výhledů na horské jezera, údolí a další vrcholy Švýcarského národního parku. Byla zde ovšem zima, silně fučelo a tak jsme oblékli teplé bundy, čepice a rukavice a vydali se dál. Tentokrát ne stejnou trasou, ale pokračovali jsme na vrchol  Fuorcletta da Barcli (2.850 m.n.m.) a z něj na náhorní plošinu Macun , kde jsme šli kolem krásných horských jezer Lai Sura (2.627 m.n.m.) a Lais d´Immez (2.616 m.n.m). Kamenitá cesta dolů byla opět prudká a bolela snad ještě víc než cesta nahoru. Ale po 3 hodinách sestupu jsme už téměř za tmy dorazili do vesnice Lavin, zde nasedli na vlak a dojeli zpátky do 10 kilometrů vzdáleného Zernezu. Bylo to náročné, ale Švýcarský národní park za to stál!

Délka: 21 kilometrů
 
Čas: 8 hodin
 
Náročnost: + + 
 
Závěrem: Jedná se o krásnou, ale vcelku náročnou trasu díky prudkému profilu a délce. Není potřeba žádné speciální vybavení.