Koprovský štít
KOPROVSKÝ ŠTÍT – ZIMNÍ VÝSTUP
Kontinent: Evropa
Stát: SLOVENSKO
Pohoří: Vysoké Tatry
Výška: 2.363 m.n.m
Neuplynul ani týden od zimního výstupu na Kriváň (2.495 m.n.m.) a do Vysokých Tater jsem se rozhodl vypravit znovu. Podmínky byly totiž stále vynikající a byla by škoda toho nevyužít, zvláště když jsem měl opět volný víkend. Mým cílem se stal další vrchol z letní turistické klasiky – Koprovský štít.
V sobotu 2. března 2019 jsme ve čtyři hodiny ráno vyrazili směr Vysoké Tatry. Sestava byla oproti minulém týdnu okleštěná, mým parťákem se stal pouze Šum. Po sedmé hodině ranní jsme již stály na parkovišti u železniční stanice Popradské pleso (1.246 m.n.n.m.) a vyrazili na cestu. Teplota byla – 11 stupňů Celsia, obloha polojasná. Směr byl jasný – Popradské pleso (1.494 m.n.m.). Šli jsme širokou zásobovací cestou a po čtyřech kilometrech příjemného pozvolného stoupání jsme těsně před Popradským plesem dorazili k rozcestníku. Nepokračovali jsme k Popradskému plesu, ale odbočili do lesa po modré turistické trase. Zde už jsme šli po sněhu, který byl ovšem pěkně tvrdý. Ocitli jsme se v Mengusovské dolině a všude okolo nás do ní padaly strmé svahy štítů. Minuli jsme Rázcestie nad Žabím potokem (1.620 m.n.m.), odkud se odbočuje na Rysy (2.499 m.n.m.) , a pokračovali dolinou dále. Poté jsme nešli rovně do Satanie dolinky, ale začali stoupat svahem doprava. Zde bylo nutné už nasadit mačky. Po chvilce jsme měli krásný výhled do doliny a přes zamrzlé Hincové oka jsme v chladném a silném větru dorazili po dvou hodinách do blízkosti nejhlubšího tatranského jezera – Velké Hincovo pleso (1.946 m.n.m.). To už jsme měli na očích svah, který vedl do Vyšného Koprovského sedla. Začali jsme pomalu stoupat. Sníh byl naštěstí pevný a mačky se dobře zasekávaly. Svah byl totiž dost prudký a pád by přes vystouplé kameny hodně bolel. Po dalších čtyřiceti minutách jsme stály u rozcestníku Vyšné Koprovské sedlo (2.189 m.n.m.).
Čekal nás poslední úsek, po skalnatém hřebenu přímo na vrchol. Zde bylo nutné použít i cepín pro případ ztráty rovnováhy nebo podklouznutí. Mixoval se zde tvrdý i čerstvě napadaný sníh se skálou. Vše jsme ale bez potíží zvládli a po čtyřech hodinách jsme po 11 hodině dopolední stanuli na vrcholu Koprovský štít (2.363 m.n.m.). Výhledy na slovenskou i polskou část Tater byly excelentní. Dokonce i vítr se utišil a tak jsme si v naprosté osamělosti vychutnávali krásu zimních hor. Po půlhodině hodině jsme začali sestupovat. Sestup už byl ve sněhu příjemnou a rychlou záležitostí. Vedli jsme jej přes Malé Hincovo pleso (1.930 m.n.m.) a Satanie dolinku, protože jsme chtěli sestup co nejvíce urychlit. Ve dvě hodiny odpoledne jsme po necelých sedmi hodinách opět stáli u auta a vydali se spokojeně na cestu domů. Parádní jednodenní rychlovka 🙂
Náročnost: + (v létě +)
Upozornění: Od 1. listopadu do 16. června jsou turistické trasy ve Vysokých Tatrách uzavřeny. Pohybem zde porušujete návštěvní řád Tatranského národního parku. Pokud se zde přesto na vlastní nebezpečí vypravíte, doporučuji plnou zimní výbavu včetně stoupacích želez a cepínu, ke zvážení i použití sněžnic. Nepodceňujte počasí ani lavinové nebezpečí. Jen pro zkušené vysokohorské turisty a horolezce.